+420 604 272 179 paulownia.cz@seznam.cz

Nemoci a škůdci

Paulownia není hostitelem nebo mezihostitelem závažnějších chorob nebo škůdců.

Tak jako každá rostlina tak i Paulownia má své přirozené choroby a škůdce.

Listová skvrnitost  – je houbová choroba rostlin, která se na listech projevuje žlutohnědými,šedými,nepravidelně rozesetými okrouhlými skvrnami.

Vyskytuje se hlavně během deštivého léta a může způsobovat předčasný opad listů.Ochrana rostliny se neprovádí, prevence je hrabání listů na podzim.

Hlístice – jsou naprosto běžnou součástí půdních biocenóz všude na světě. V půdě se vyskytují jak v přirozené tak parazitické vazbě na různých hostitelích.

U Paulownie v našich klimatických podmínkách zatím nezpůsobují žádné větší škody.

Rzi a plíseň šedá – zpočátku se objevují žlutavé skvrny na horní straně listu, posléze se na spodní straně začnou vyskytovat rezavě hnědé až hnědočerné kupky výtrusů. Po dozrání se kupky uvolňují.

Následkem napadení  jsou znehodnocené  listy a deformace květů. Při velkém napadeni ( v našich podmínkách neprokázáno ) můžou listy opadávat.

Uhnití – u mladých rostlin je způsobeno vysokou zálivkou,u vzrostlejších rostlin uhnití způsobuje vysoká hladina spodních vod.

Spálení od slunce – má za následek deformaci listů,částečného anebo uplného uschnutí listu či listů. K tomu dochází hlavně u mladých rostlin.

Nedostatek slunečního záření – u mladých rostlin dochází k pigmentaci listů  do světle žluté až bílé barvy.

Meloidogynemarioni – háďátko kořenové …….

Rhizoctoniasolani – žloutnutí a vadnutí listů nebo odumírání celých rostlin……..

Phytoplasma – žloutnutí listů ……