+420 604 272 179 paulownia.cz@seznam.cz

Eucalyptus Coccifera,Pauciflora

Eucalypty jsou považovány za jedny z nejvyšších rostlin.

Eukalyptus – blahovičník z čeledi myrtovitých je rychle rostoucí strom nebo keř s výraznou vůní.

Pochází z Austrálie a Tasmánie, existuje několik stovek druhů a ve své domovině dorůstá do výšky až 90 metrů.

Pěstuje se zejména pro aromatické látky v listech a na dřevo. Roste enormně rychle, v závislosti na klimatu, 3–10 m za rok. Pokud je eukalyptus pěstován jako okrasná rostlina, je třeba jej zastřihávat, jinak může dorůst do obrovských rozměrů.

Vzhled kůry se mění s věkem rostliny – délka vláken kůry, stupeň vrásčitosti, tloušťka, tvrdost a barva. Všechny vyspělé Eukalypty přidávají každoroční vrstvu kůry, vzdálenější vrstva umírá. Kůra tvoří buď dlouhé pruhy nebo velké vločky. Povrch kůry může být matný, lesklý nebo saténový .

Listy uvolňují výrazné aromatické látky a to díky silicím eukalyptolu, olej je snadno parou destilován z listů.

Květy blahovičníku jsou výborným zdrojem nektaru .

Všechny části Eukalyptu mohou být použity k výrobě barviv, především pro hedvábí a vlnu. Barev, které má být dosaženo může být v rozsahu od žluté a oranžové přes zelenou, světle hnědou až po čokoládovou.

Eukalyptus účinně čistí vzduch a usnadňuje dýchání při rýmě a nachlazení, má protizánětlivé, antibakteriální a dezinfekční účinky. Napomáhá hojení ran , snižuje horečky.

Má pozitivní účinky na dýchací cesty, podrážděné sliznice a při kašli.

Příjemná vůně eukalyptu dokáže pomoci při migrénách a bolestech hlavy, podporuje koncentraci.

Je vhodný proti revmatismu a bolesti svalů. Má také zahřívací účinek.

Eukalyptový olej je jedním z nejúčinnějších éterických olejů a patří k základním esencím aromaterapie.

Rostlina eukalyptu zvyšuje vlhkost vzduchu v prostoru, vydezinfikuje ho a příjemně provoní. Dezinfekční a čistící působení má i eukalyptová silice, působí také jako ochrana proti šatním molům.

Eucalyptus Coccifera (duhový) – je stálezelený rychle rostoucí velice aromatický strom s dekorativním a zajímavým duhově zabarveným kmenem a dekorativními modrošedými listy.Dorůstá výšky kolem 10 m,kvete drobnými bíložlutými květy. Je nenáročný na půdu a snáší teploty až do – 19°C

Eucalyptus Pauciflora – je stálezelený rychlerostoucí strom a je velice aromatický. Eucalyptus Pauciflora je jeden ze tří nejodolnějších druhů eukalyptu.

Aromatické,modrozelené kopinaté okrasné listy a bíložluté drobné květy působí velmi dekorativním dojmem.

Je mrazuvzdorný až do – 18 stupňů celsia. Ve volné přírodě dorůstají výšky kolem 20 -30 m

Rostliny vysazujeme na jaře až mají dostatek vyzrálé dřevní hmoty a velikost alespoň 40cm. Při výživné půdě a dostatku vláhy velice rychle roste. Mají rádi slunné stanoviště a vlhkou písčitohlinitou propustnou půdu. U mladé rostliny je vhodný zimní kryt.

Vonné silice, které tyto stromy produkují jsou vhodné pro astmatiky a zároveň odpuzují hmyz.